New York – New England District of Optimist International

2016-2017

 

 

 



District Executive Committee
(Click name to send e-mail)

Governor

Michael Damiano Cicero-North Syracuse

Governor Elect
Laurie FerrisLockport-Barge Canal

Secretary/Treasurer
David FulmerLiverpool & Cicero-North Syracuse

Immediate Past Governor
Peter StutzSunrise Lockport & Barker Lighthouse

Past Governor
Teri DavisRochester & Liverpool

JOOI Governor
Kaylee GrayCicero-North Syracuse HS Optimist Club

Lt. Governor - Zone 1
Robert CrabtreeCicero-North Syracuse & Liverpool

Lt. Governor - Zone 2
Peter StutzSunrise Lockport & Barker Lighthouse

Lt. Governor - Zone 3
Bruce MacLainNew York Mills & Whitestown

Lt. Governor - Zone 4
Brian BoganBrothertown

Lt. Governor - Zone 5
Irwin Goldberg New Windsor-Cornwall

Asst. Governor - Zone 6
Frank Remillard – Manchester, NH

Asst. Governor - Zone 7
Doug Stone – Lewiston, ME

Asst. Governor - Zone 8
David Livengood – Southbridge, MA



District Committee Chairs
(Click committee name for more information)

Achievements and Awards
David FulmerLiverpool & Cicero-North Syracuse

Club Fitness
Barbara Scirto-SullivanMonday Night Cruise

Bulletin
Teri Davis - Rochester & Liverpool

Candidate Qualifications
Past Governors Assn

CCDHH
Teri Davis - Rochester & Liverpool

District Conferences
Robert Koeppel - Liverpool & Cicero-North Syracuse

Essay Contest
Eleanor M Peavey Cicero-North Syracuse

Finance
Len TilneySunrise of Lockport

Internet Safety
Irwin Golderg – New Windsor-Cornwall

International Convention Ambassador
Carolyn Stutz Barge Canal & Barker Lighthouse

JOOI Clubs
Robert Crabtree – Cicero-North Syracuse & Liverpool

Junior Golf (OIJGC)
Stephen Feinstein - Southbridge

Leadership Development
Laurie FerrisBarge Canal

Membership
Pauline Leacock Barge Canal

New Club Building/College Clubs
Robert ReidNew Windsor-Cornwall

Oratorical Contest
Cathy MacLain Cicero-North Syracuse

Optimist International Foundation
Bruce MacLainNew York Mills & Whitestown

Personal Growth
Pauline LeacockBarge Canal

Sergeant At Arms

Webmaster
Richard Bauer - Liverpool



Past Governors (New York- New England District)

Years

Governor

2015-2016

Peter Stutz

2014-2015

Teri Davis

2012-2014

David Fulmer

2011-2012

Robert Reid

2010-2011

David Fulmer
Irwin Goldberg
George Mathews
Robert Crabtree

2009-2010

David Fulmer

2008-2009

Irwin Goldberg

2007-2008

Robert Crabtree

New York District

New England District

2006-2007

Audrey Gangloff

2005-2006

Brian Bogan
Pauline Leacock
Leonard Tilney
Robert Koeppel

Richard Gagnon

2004-2005

Lisa Siegler

Richard Nault

2003-2004

Pauline Leacock

Armand Paquin

2002-2003

Lisa Siegler

Armand Paquin

2001-2002

Bill Siegler

Diane Field

2000-2001

Bob Button
Brian Bogan

Diane Field

1999-2000

Teri Davis

Fred Hicks, Jr.

1998-1999

Mark Rupprecht

Joseph Buckner

1997-1998

Barbara Scirto

John Sohenvick

1996-1997

James Klino

Susanne Lavigueur

1995-1996

Brian Bogan

Francis Remillard

1994-1995

Charles W. Beck

Ruby Huston

1993-1994

Morris Hesch

James Huston

1992-1993

Morley Turner

Richard Gagnon

1991-1992

Clayton Day

Richard Gagnon

1990-1991

John Cayer

George Mathews III

1989-1990

Ronald Raetz

Germain Pitre

1988-1989

Robert Koeppel

1987-1988

Robert Bonesteel

1986-1987

Roger Cargill

1985-1986

Leonard Tilney, Jr.

1984-1985

James Dunn

1983-1984

Edmond Sheline

1982-1983

Ray Boyea

1981-1982

Elmer Cheney

1980-1981

Robert Burns

1979-1980

Roger Cargill

1978-1979

Clarence Bailey

1977-1978

Richard Bauer

1976-1977

Maurice Bial

1975-1976

Dr. Willard Bowdish

1974-1975

Jerry McElroy

1973-1974

William Simmons

1972-1973

Joseph LaManna

1971-1972

Harold Bradley

1970-1971

Kenneth Joyce

1969-1970

Charles Raab

1968-1969

John Pier

1967-1968

Elmer Cheney

1966-1967

Albert Favoino

1965-1966

Lawrence Hall

1964-1965

Robert Chapman

1963-1964

Walter Carpenter

1962-1963

Matthew Lichorowic

1961-1962

Fred Johanson

1960-1961

Alfred Moorhead

1959-1960

H. Alan Gibson

1958-1959

Fred Weinheimer

1957-1958

Louis Flicker

1956-1957

Robert DeYoung

1955-1956

George Brenneman

1954-1955

Fulton Connor

1953-1954

Leo Preece

1952-1953

Foster McCarl, Jr.

1951-1952

George Schneider

1950-1951

D. J. Angeloni

1949-1950

Cornelius Coughlin

1948-1949

Allison Olson

1947-1948

George Barnard

1946-1947

C. H. Lacey

1945-1946

William Lewis

1944-1945

Henry Day, Jr.

1943-1944

Mom Schoenberger

1942-1943

Warren Stewart

1941-1942

Joseph Cohen

1940-1941

Harry Helmstadter

1939-1940

George Eppler

1938-1939

Arthur Horn

1937-1938

Dr. Dale Pearson

1936-1937

Dr. Clifford Bryco

1935-1936

Karl Dunbar

1934-1935

Dr. Louis Gottlieb

1933-1934

Milton Schaffner

1932-1933

William Bryor

1931-1932

Arthur Kohler

1930-1931

Leroy Gandy

1929-1930

Dr. George Crane

1928-1929

John Woodbury

1927-1928

Chester Woodbury

1926-1927

John Woodbury

1921-1926

W. H. Harrison








Copyright Atlantic Northeast District Optimists 2009 - All Rights Reserved